چند تحقيق در مورد طب سنتی

بررسي تاثير گل راعي در درمان سندرم پيش از قاعدگي تاريخ : تابستان 1384
نويسندگان : پاك‌گوهر مينو , احمدي مژگان , صالحي‌سورمقي محمدحسين , مهران عباس , آخوندزاده شاهين
مترجم :
کلمات کليدي : كليد واژه: سندرم پيش از قاعدگي، هايپريكوم پرفوراتوم، داروي گياهي، گل راعيادامه مطلب
تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

سلام بر شما دوستان عزيز و علم جو .

اين نوشته از دانيل نيرنبرگ ، پژوهشگر مؤسسه ديده بان جهان مي باشد كه اهميت پرداختن به طب سنتي را بيشتر به رخ مي كشاند و به همگان نشان مي دهد كه طب سنتي بهترين راه درمان مي باشد :ادامه مطلب
تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |
سلام دوستان عزیزم

برای اینکه موضوع امروز رو شروع کنم مجبور شدم از نوشته های پیشینم کمک بگیرم که موضوع جا بیوفته . اگر دیدید یکی-دو پاراگراف اول همچین تکراری هست به بزرگواری خودتون ببخشید .ادامه مطلب
تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

سلام دوستان عزیزم .

من هر وقت میآم اینجا کلی مطلب میگذارم . البته شما دوستان می توانید کپی کنید و در وقت مناسب مطالعه کنید . این بار مطالب جالب تری را در مورد حجامتِ عزيز ، برايتان نوشتم . هدف من فقط آگاهي شما روش هاي اين طب مي باشد . وگرنه يادگيري همين مطالبِ به ظاهر ساده ، حداقل ۳ سال مطالعه و تلاش شبانه روزي مي طلبد.

انواع حجامت

در كشور هاي غربي حجامت تقريباً با 10 روش انجام مي شود . ولي در طب سنتي ايران حجامت به طور كلي به دودسته تقسيم مي شود .

1- حجامت خشك ( بادكشي ) :Dry cupping

2- حجامت تر : Wet cupping

حجامت خشك : نوعي حجامت است كه در آن خوني از بدن خارج نمي شود ، بلكه تنها عمل مكش ( Suction) روي پوست انجام مي شود . حجامت خشك خود بر دو قسم است :

الف : سرد و خشك ـ ب ـ گرم و خشك

حجامت گرم و خشك در فرهنگ عامه اصطلاحاً به كوزه يا ليوان گذاري معروف مي باشد . حجامت خشك در نقاط مختلفي از بدن انجام مي شود و در درمان بسياري از دردها و بيماريها نقش موثري دارد . اينگونه از حجامت موجب انبساط عروق و رفع انسداد آنها و تحريك ديواره مويرگها مي شود و در افزايش توان سيستم ايمني بدن نقش مهمي دارد .

حجامت تر : اين نوع از حجامت با خارج نمودن مقداري از خون بيمار همراه مي باشد . مواضع توصيه شده جهت انجام حجامت تر در مكاتب مختلف طب سنتي متفاوت مي باشد . اما در طب اسلامي مواضع زير بيشتر تاكيد شده است .

1- حجامت عام : بين دو كتف ، حدود مهره هاي سوم و چهارم سينه اي T3 و T4 انجام مي شود و در احاديث و روايات با عنوان (( حجامت منافع )) نام برده شده است .

2- حجامت سر : محل اين حجامت يك وجب شخص حجامت شونده از نوك بيني تا فرق سر مي باشد . اين گونه از حجامت با تكنيك خاصي انجام مي شود و در روايات با عنوان (( حجامت نجات بخش )) نام داده شده است .

3- حجامت كمر يا چمابند : اين حجامت در گودي كمر ، حدود مهره S1 انجام مي شود و از آن در روايات با نام (( حجامت رهاننده )) ياد شده است .

امام صادق ( ع ) فرمودند : رسول خدا ( ص ) در سه نقطه حجامت مي فرمود : سر ، بين دو كتف و كمر

4- حجامت ساقها : در يك وجب بالاتر از قوزك ، پشت دو ساق انجام مي شود .

5- حجامت نقره : در گودي گردن انجام مي شود و مختص اطفال مي باشد . انجام اين گونه از حجامت براي بزرگسالان به علت احتمال ايجاد فراموشي نهي شده است .

6- حجامت چانه

7- حجامت پشت گوش

8- حجامت موضعي : بر اساس تشخيص پزشك و نوعي بيماري در موضع خاصي انجام مي شود . از جمله حجامت روي كفلها ، اطراف مقعد ، روي رانها ، حجامت كليه ، قاعده ريه ، حجامت كبد . .....

9- حجامت خورشيدي : در واقع همان حجامت عام است ، با اين تفاوت كه براي آماده نمودن بيمار و هدايت خون به موضع حجامت ، قبل از انجام حجامت تر ، اطراف موضع حجامت با بادكش لغزان تحريك شده و سپس حجامت انجام مي شود .

توجه : براي آماده سازي بهتر موضع حجامت ـ جهت حصول نتيجه بهتر از حجامت نوعي خشك يا تر ـ مي توان موضع حجامت را با روغن زيتون ، روغن سياهدانه و يا گل بنفشه چرب نمود .

روش انجام حجامت

پس از معاينه دقيق فرد توسط پزشك ، در صورتيكه انجام حجامت براي وي لازم و نافع تشخيص داده شود . فرد به حالت چهار زانو روي تخت مي نشيند ( البته برخي معتقدند حجامت سر به صورت خوابيده و حجامت ساق ها به صورت ايستاده بايد انجام شود )

سپس پزشك محل انجام حجامت را با بتادين و يا الكل ضد عفوني نموده و يك ليوان يك بار مصرف ـ مخصوص حجامت ـ را بر موضع حجامت قرار مي دهد . آنگاه با دستگاه مكش ، هواي درون ليوان تخليه مي شود . خلاء ايجاد شده در ليوان و وجود فشار هواي محيط سبب كشيده شدن پوست بيمار به داخل ليوان مي شود و ليوان در محل خود ثابت و مستحكم مي شود . ( مقدار مناسب براي كشيدن شدن پوست به درون ظرف مكش به ميزان 1 تا 5/1 سانتي متر از بالاترين حد گنبد پوست مكيده شده تا لبه ظرف مكش است . )

 عمل بادكشي به مدت 3 تا 5 دقيقه بر سطح پوست ادامه مي يابد . اين عمل علاوه بر ايجاد احتقان و التهاب در موضع ، باعث تجمع مواد سبك خون مويرگي در موضع حجامت مي شود .

در ادامه پزشك معالج ليوان را از موضع حجامت جدانموده و با يك تيغ يكبار مصرف استريل جراحي چند خراش پوستي سطحي به عمق نيم تا يك ميلي متر به صورت مايل در موضع حجامت ايجاد مي نمايد . سپس مجدداً ليوان مخصوص حجامت در موضع حجامت گذاشته مي شود و خون توسط بادكش به ليوان حجامت مكيده مي شود .

عمل تخليه و بادكش 3 تا 5 مرتبه و هر بار به مدت 3 تا 5 دقيقه انجام مي پذيرد . لذا عمل حجامت به طور متوسط بين 15 تا 20 دقيقه به طول مي انجامد .

در مجموع مراحلِ انجام حجامت ، حداكثر 50 تا 75 ميلي ليتر خون از بدن شخص خارج مي شود . ( البته در حجامت سر ، كمر و ساقها معمولاً مقدار خون خارج شده كمتر است ) لازم به ذكر است بدن انسان قادر است در مدت زمان بسيار كوتاهي اين مقدار خون را بازسازي و جايگزين نمايد .

پزشك سپس موضع حجامت را پاكسازي نموده و با گازاستريل پانسمان مي نمايد.

در اينجا ذكر چند نكته ضروري به نظر مي رسد .

- عمل بادكشي در حجامت موجب بي حسي نسبي موضع مي شود . لذا حجامت تقريباً بدون درد مي باشد .

- به دليل سطحي بودن خراشها ، پس از پانسمان نمودن ، موضع حجامت دچار خونريزي مجدد نمي شود . در بيش از يكصد هزار مورد حجامت انجام شده در شعب موسسه تحقيقات حجامت ايران حتي يك مورد خونريزي و عفونت موضع حجامت گزارش نشده است .

- در سطح پوست بدن انسان ، خطوطي فرضي موسوم به (( خطوط لانگر)) وجود دارد كه اگر برشهاي پوستي با زاويه اي خاص و به موازات اين خطوط انجام شود ، اثر بسيار كمي از برش بر پوست باقي مي ماند . با رعايت اين اصل و ايجاد خراش با زواياي خاص ، حداكثر پس از يكماه ( با توجه به وضعيت پوست بيمار) از انجام حجامت ، هيچ اثري در موضع حجامت باقي نمي ماند .

  روش انجام حجامت خشک

در روش حجامت گرم وخشک روش بادکش گذاری حتما به شيوه خلائ کرمايی انجام می گيرد (با گذاشتن پنبه در حين سوختن در ته ليوان وگذاشتن ليوان بلافاصله در موضع ).

آداب حجامت

از آنجا كه حجامت از جمله توصيه هاي ديني است ، لذا مانند بسياري ديگر از آداب مذهبي جهت دستيابي به نتيجه بهتر مستلزم رعايت آداب و اصولي مي باشد كه در زير به گوشه اي از آنها اشاره مي نماييم .

1- حجامت رو به قبله و به صورت چهار زانو انجام شود .

2- حجامت كننده و حجامت شونده با وضو باشند و حجامت را با نام خداوند آغاز كنند .

3- قبل از شروع حجامت حتماً آيه الكرسي تلاوت شود .

4- دعاي شريفي كه در خصوص حجامت از امام علي بن موسي الرضا (ع) وارد شده است . خوانده شود .

5- ذكر صلوات به هنگام حجامت فراموش نشود .

6- در صورت امكان حجامت در روزها و زمانهاي توصيه شده انجام شود .

7- پزشك و بيمار هر دو به اين نكته توجه داشته باشند كه پزشك و عمل حجامت هر دو تنها وسيله اي براي شفاي بيماري است . مسلماً شفاي هر بيماري تنها به خواست و اراده خداوند متعالي انجام پذير مي باشد " هوالشافي"

8- بعد از انجام حجامت به فرد حجامت شونده تبريك گفته شود .

9- قبل و بعد از حجامت خوردن انار توصيه شده است . همچنين براي جبران ضعف احتمالي ، نوشيدن شربتي از عسل در پس حجامت توصيه شده است .

10- حداقل تا 12 ساعت پس از انجام حجامت جهت جلوگيري از عفونت زخم ، استحمام ممنوع مي باشد .

11- تا حدود 12 ساعت پس از انجام حجامت بايد از خوردن ترشي ، نمك و لبنيات پرهيز نمود

12- قبل از انجام حجامت حتماً عينك از روي چشم برداشته شود .

13- نگاه كردن به خون اول حجامت ـ بر طبق احاديث ـ مستحب و باعث روشني و جلاي چشم مي شود .

14- حجامت خانمها در دوران قاعدگي و به خصوص در اواخر اين دوره ممنوع مي باشد .

15- تا 12 ساعت قبل و بعد از حجامت نزديگي صورت نگيرد .

سن مناسب براي انجام حجامت

در طب سنتي ، برخي حكما ـ از قبيل بوعلي سينا و جرجاني ـ حجامت را از 2 تا 60 سالگي تجويز نموده اند . اما در طب اسلامي شروع حجامت جهت پيشگيري، از 4 ماهگي تجويز شده است . در حديثي از پيامبر اكرم ( ص ) كه در كتب گوناگون ـ از جمله استبصار جلد 1 صفحه 84 ـ وارد شده است ، ايشان به حجامت نقره در اطفال بالاي چهار ماه به فاصله هر ماه يكبار توصيه نموده اند و آثار فراواني براي آن ذكر نموده اند . ( البته فرمايش رسول اكرم (ص) در شرايط ايده آل مي باشد )

همچنين در روايات اسلامي حديثي مبني بر عدم انجام حجامت در افراد كهنسال مشاهده نشده است . به عبارت ديگر حجامت محدوديت سني ندارد .

حضرت امام رضا ( ع ) در رساله ذهبيه حجامت را در بالغين متناسب با سن فد تجويز نموده اند . مثلاً حجامت براي فرد 40 ساله هر 40 روز يكمرتبه و براي فرد 60 ساله هر 60 روز يك بار تجويز شده است .

تذكر 1 : اين فواصل براي پيشگيري از بيماريها توسط حجامت مي باشد و فواصل مناسب جهت حجامت فرد بيمار بايد توسط پزشك معالج تجويز شود .

تذكر 2 : به تجربه ثابت شده است كه حجامت در اطفال و كودكان موجب افزايش رشد قد و وزن ، رفع لاغري ، بي اشتهايي ، ضعف ، تقويت سيستم ايمني و دفاعي و بالاخره كاهش اختلالات رفتاري و بيقراري و پرخاشگري در ايشان مي شود .

تذكر 3 : در كتب طب سنتي ، جهت درمان زردي ( يرقان فيزيولوژيك ) چند خراش كوچك سطحي در لبه و پشت لاله گوش نوزاد تجويز شده است .

تذكر 4 : در گذشته حجامت نقش واكسيناسيون فعلي را براي كودكان داشته است و مقاومت آنها در برابر بيماريها توسط حجامت زياد مي شده است .

مثلاً رازي در كتاب (( الجدري و الحصبه )) از حجامت جهت واكسيناسيون افراد زير 14 سال در برابر آبله نام برده است .

عده اي نيز معتقدند حجامت در سنين بلوغ موجب كاهش پرخاشگري و ساير عوارض بلوغ مي شود .

ايام مناسب جهت حجامت

زمان مناسب جهت انجام حجامت را از سه بُعد بررسي مي نماييم .

- در طي سال چه فصول و ماه هايي براي حجامت مناسب تر است ؟

- در هر ماه چه روزهايي براي حجامت مناسب است ؟

- در هر روز چه ساعتي جهت انجام حجامت مناسب تر است ؟

امام رضا ( ع ) : فصل بهار روح زمان هاست و در اين فصل خون به هيجان در مي آيد . لذا از فصد و حجامت در اين فصل استفاده كن .

امام صادق ( ع) حجامت كردن در ثلث اول فروردين ماه ( آذر ماه رومي ) باعث صحت يك سال از بيماري هاست به اذن خداوند متعال

در احاديث ائمه معصومين عليه السلام به خصوص امام رضا ( ع) از حجامت در ماه كانون اول رومي ( دي ماه ) نهي شده است .

به طور كلي به ترتيب فصول بهار ـ پاييز ـ تابستان و زمستان جهت انجام حجامت توصيه شده اند

- البته بيان اين ترتيب بدين معني نيست كه حجامت در فصول زمستان بي فايده مي باشد . بلكه مويد تاثير بهتر حجامت در ترتيب عنوان شده مي باشد و چه بسا با تشخيص پزشك ، حجامت حتي در دي ماه نيز در راستاي درمان بيمار لازم تشخيص داده شده و تجويز شود . در اين صورت نبايد صدقه دادن ، تلاوت آيه الكرسي و صلوات فرستادن را از خاطر برد .

- اما حجامت در چه روزهايي بيشتر توصيه شده است ؟

- تاثير جاذبه ماه و خورشيد بر روي جانداران از ديرباز مورد توجه دانشمندان و حكما بوده است . در برخي احاديث نيز بر حجامت در ايام پر فشار ماه كه جاذبه و خورشيد در حداكثر ميزان است تاكيد شده است.

- جاذبه ماه و خورشيد همچنان كه بر آب دريا تاثير دارد و باعث جزر و مد آب ميشود همچنين بر تركيبات موجود در خون انسان نيز موثر مي باشد . و امروزه اين مسئله كاملاً به اثبات رسيده است .

امام رضا (ع) : خون در افزايش هلال ماه افزايش مي يابد و در كاهش هلال كاهش مي يابد .

رسول اكرم(ص) : هر كس روز سه شنبه هفدهم يا نوزدهم يا بيست و يكم ماه قمري حجامت كند ، شفاي بيماري يكسال او خواهد بود .

در روايت ديگري هفتم ماه حزيران رومي ( تيرماه ) براي حجامت توصيه شده است .

با توجه به روايات مختلف و متعدد ، حجامت در روزهاي هفتم ، چهاردهم ، هفدهم ، نوزدهم ، و بيست و يكم ماه قمري به عنوان بهترين روزها تاكيد شده است .

با توجه به روايات مختلف و تطبيق آن با تاثير جاذبه ماه مي توان چنين نتيجه گرفت كه دهه دوم هر ماه قمري براي حجامت بهتر از ساير ايام ماه است .

حجامت در هفته :

احاديث و روايات فراواني پيرامون حجامت در هفته وجود دارد و برخي روزها هفته براي حجامت توصيه بيشتري شده اند . آنچه در احايث مختلف وجود دارد استحباب حجامت در روز دوشنبه و پنجشنبه و نهي آن در روز جمعه مي باشد .

ـ ذكر اين نكته مجدداً لازم است در صورتي كه وضعيت بيمار ايجاب كند و اضطراري وجود داشته باشد بر طبق روايات معصومين با دادن صدقه و تلاوت آيه الكرسي و ذكر صلوات ، حتي در روز جمعه نيز مي توان حجامت نمود .

ساعات مناسب جهت انجام حجامت :

بهترين ساعات روز براي حجامت ساعت دوم و سوم پس از طلوع خورشيد و ساعات نزديك به غروب مي باشد.  

آيا حجامت فقط براي بيماران مفيد است ؟

پاسخ اين سوال منفي مي باشد . همانطور كه از احاديث متواتر مشخص است و تجربه و تحقيقات نيز آن را به اثبات رسانده است يكي از مهمترين اثرات حجامت تاثير در پيشگيري از بيماريهاست و تقدم پيشگيري بر درمان بر همگان مبرهن و آشكار است .

مشاهدات پزشكان مجرب عضو (( موسسه تحقيقات حجامت ايران )) مويد اين مطلب است كه سالمنداني كه به طور مرتب جهت پيشگيري از بيماريها حجامت شده اند داراي سيستمهاي دروني سالمتري نسبت به ساير افراد مي باشند . البته تحقيق علمي و دقيقي به صورت گذشته نگر بر روي اين افراد انجام نشده است كه با عنايت خداوند ـ انشاءا... ـ در آينده اي نزديك انجام خواهد شد .

همانگونه كه پيشتر نيز گفتيم پيامبر اسلام ( ص ) فرموده انده كه حجامت در روز سه شنبه هفدهم ، نوزدهم و يا بيست يكم ماه قمري صحت بخش بيماري يك سال است .

مشابه اين حديث ـ كه بر بُعد پيشگيري حجامت تاكيد دارد ـ به گونه هاي مختلف از معصومين ( ع ) به طور متواتر و فراوان در كتب معتبر روايي موجود مي باشد .

در حديث معراج نيز آمده است (( يا محمد ! احتجم و امر امتك بالحجامه )) يعني اي محمد ( ص ) حجامت كن و امتت را به حجامت امر كن .

با توجه به اين حديث شريف نيز در مي يابيم كه حجامت براي همه امت پيامبر توصيه شده است ، نه فقط بيماران .

چه افرادي را نبايد حجامت نمود ؟

حجامت پيشگيرانه خطر آفرين نيست و با رعايت اصول صحيح مي توان آن را حداقل سالي دو مرتبه در فصل بهار و پاييز انجام داد . ولي حجامت به منظور درمان ، اگر توسط افراد غير پزشك و غير مطلع انجام شود ممكن است نه تنها موجب درمان نگردد بلكه مشكلاتي را نيز براي بيمار ايجاد كند. ـ تجربه نشان داده است كه براي افراد ذيل نبايد حجامت انجام شود :

1- افرادي كه طبق تعريف طب سنتي در گروه بلغمي مزاجها قرار مي گيرند. در اين افراد ابتدا بايد غلبه بلغم را با برنامه غذايي و تجويز مسهل رفع نموده و سپس حجامت انجام داد .

2- زنان باردار تا پايان ماه چهارم حاملگي ( تشكيل كامل جنين )

3- حجامت زنان در ايام عادت ماهانه ( رگل) به خصوص در اواخر عادت ممكن است موجب افت شديد فشار خون و مشكلات ديگر شود .

4- افراد دچار مشكلات انعقادي مثل كمبود پلاكت و هموفيلي

5- عده اي از پزشكان معتقدند كه در افراد دچار فشار خون خيلي بالا ابتدا بايد فشار خون را كنترل نمود و سپس اقدام به حجامت كرد.

اما عده اي ديگر از پزشكان نيز معتقدند كه حجامت اين افراد هيچ مانع و خطري ندارد و حجامت را باعث تعديل فشار خون اين افراد مي دانند.

--------------------------------------------------------------------

سیستم خبرنامه وبلاگ نیز راه اندازی شد . شما میتوانید از انتهای منوی سمت راست وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید که هر زمان که وبلاگ به روز رسانی می گردد شما مطلع شوید .

قسمت هاي ارتباط با ما ، درباره ما و فروشگاه محصولات درماني ما راه اندازي و به روز رساني شدند .تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

مباني تئوريك حجامت

درزمان حاضرامكان ندارد كه بفهميم چگونه تجربه هاي نامعلوم و تصادفي انسان گسترش يافته و نتايج آنها از نسلي به نسل ديگرمنتقل گرديده است. به طورمسلم ، اجداد پيش از تاريخ انسان ، گياهان و مواد ديگر را مورد تجربه قرارداده و برحسب سود و زيان حاصله آنها را تقسيم كرده اند . بيش از پيدايش تاريخ ، علوم پزشكي جنبه ي نيمه تجربي و نيمه دارويي داشته و بيشترجادوگران به اين حرفه مي پرداخته اند .

با اينكه امروز اثرات شگرف ومعجزه آساي حجامت براي بسياري از پژوهشگران و پزشكان در داخل و خارج از كشور محرز شده است ، امامتاسفانه هنوز چگونگي تاثير حجامت بطور كامل مشخص نشده است . در اينجا به پاره اي از تئوريهاي موجود در مورد مكانيسم تاثير حجامت اشاره مي كنيم:

1- حجامت عام كه محل آن در بين دو كتف درمجاورت مهره هاي پشتي4تا8مي باشد . ( دربسياري از مكاتب طب مكمل اين مركز به عنوان مركز ثقل بدن شناخته شده است) اين مركز بيشترين نزديكي را با غدد لنفاوي مركزي بدن مثل گردن ، زير بغل سينه و شكم وهمچنين با تيموس دارد .

حجامت با تاثير براين مراكز و از جمله برتيموس كه ازمهمترين مراكز آموزشي سلولهاي دفاعي بدن است و پس ازايجاد التهاب توسط بادكشهاي اوليه وفراخوان سلولهاي دفاعي ضمن تحريك سيستم ايمني نقش تنظيم كننده سيستم ايمني را با خروج سلولهاي ايمني نابجا ، ايفامي كند. اين مسئله با وجود لاينحل بودن بيماريهاي ايمني (چه نقص ايمني ، چه بيش فعالي سيستم ايمني معروف به بيماريهاي خود ايمني) نقش به سزايي دردرمان بيماريهاي آسم ، روماتيسم و بيماريهاي خود ايمني ديگردارد. درضمن حجامت ترافيك لنفاوي را با ايجاد فشار منفي كنترل نموده و باعث افزايش حركت لنف دراين سيستم مي شود . اين مسئله با توجه به اين نكته كه پيش در آمد آسيب هاي سلولي التهابهاي نابجا وبيش از حد طول كشيده مي باشد قابل توجه است . چرا كه در مواردي كه التهاب طول كشيده داريم براي بيمار درد و ورم وعوارض بعد از أن مشكل ساز است . حجامت با اين مكانيسم (تعديل سيستم ايمني ومهمتر از آن ، كاهش ترافيك لنفاوي از راه تخليه بهتر سيستم لنفاوي ) نقش مهمي را در اين زمينه بازي مي كند . درمان بسياري از اين حالات در طب كلاسيك داروهاي ضد التهابي استروئيدي (كورتونها ) و داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي ( انسايدها) مي باشد كه داروهاي بسيار پر عارضه و در پاره اي از موارد كم اثري مي باشد .

2- حجامت با تصفيه ي خون ، مواد زائد مضر سموم را ازخون خارج مي كند . اين مسئله نيز با توجه به تاثير خون خروجي حجامت از لنفاتيكها و مويرگها قابل بحث است . در فراخوان سلولي با ايجاد التهاب ناشي از بادكش اوليه ، بسياري ازسلولهاي اضافي ، زائد و سموم به اين منطقه فراخوانده ميشوند كه بازدن تيغ ، اين سلولها و مواد اضافي ازبدن خارج مي شود .

3- يكي ازمواردجالب تاثيرحجامت،اثرضددردحجامت مي باشد . امروزه دردهاي مزمن به عنوان يكي از  معضلات علم پزشكي شناخته ميشود . حجامت با آزاد كردن يك سري مواد ضد درد دروني بدن (اندورفين) نقش اساسي در رفع درد دارد . از آنجايي كه مشاهده كرده ايم بلافاصله بعد از اتمام حجامت تمامي درد ها از بدن بيرون ميرود و بعلاوه بيمار احساس نشاط و سبكي دربدن دارد ، نتيجه گرفته ايم كه اين تاثيرسريع علتي جز آزاد شدن مواد ضد درد در بدن ندارد . كه در راس اين مواد مورفين هاي دروني بدن (اندورفين ها) مي باشد . بعلاوه خروج مواد ايجاد كننده درد كه بيشترهمان عوامل التهابي مي باشد نيز در رابطه با اثر ضد درد حجامت قابل بحث مي باشد .

همان گونه كه مي دانيم درد بوسيله چند مكانيسم ايجاد مي شود:

اول التهاب ، دوم ايسكمي ( نرسيدن خون و درنتيجه عدم تغذ يه ارگان مورد نظر) . درمورد اول توضيح داده شد كه حجامت چگونه در اين زمينه تاثير دارد.

در مورد دوم بايد متذكرشد كه بسياري از ارگانها به دليل مشكلات عروقي ، غلظت خون يا سايرعلل ، خون رساني خوبي ندارند و بدن اين خون نرسيدن را به وسيله اپمالسهاي درد به فرد هشدار ميدهد . مشخص شده است حجامت با تحريك جدار مويرگ و مكش منفي لنفاتيك ها ، گردش خون اين ارگانهاي بدن خصوصا عضلات را تقويت مي بخشد . اين اثر بدون انجام خونگيري (حجامت گرم وخشك) نيز مقدور است . بدين ترتيب كه با مكش گرم در ليوانهاي خاص و گذاردن آن بر روي مناطق دردناك خصوصاً در قسمت عضلاني آن ، خون رساني عضو بهتر و در نتيجه دردهاي حاصل از ايسكمي برطرف مي شود . بعلاوه حجامت با كاهش غلظت خون كه تراكم سلولي را در مويرگها كاهش داده ، اكسيژن رساني را بهبود بخشيده و بار قلب و ريه را نيز تعديل ميكند كه اين اثر در مورد بيماريهائي كه به علت افزايش بار قلب (افزايش اورلود ) در رگها ايجاد شده مي تواند مفيد باشد .

5- يكي ديگر ازتاثيرات شگرف حجامت بر روي بيماريهاي مغز و اعصاب مي باشد . حجامت با تاثير بر روي نوروترانسميترهاي مغز و ضمن تعديل ساخت آنها بسياري از بيماريهائي كه به سبب كمبود يا بيشبود ترشح ساخت اين مواد از مغز وسيناپسها مي باشد را درمان مي كند . در اين مورد مي توان به بيماري افسردگي اشاره كرد كه به علت كاهش ترشح نوروترانسميترهاي نوراپي نفرين و سروتونين در سيناپسها مي باشد . حجامت بر ترشح سروتونين تاثير ويژه دارد . سروتونين علاوه بر اثر ضد افسردگي در درمان ميگرن واختلالات خواب نيز تاثير بسزائي دارد .

--------------------------------------------------------------------

سیستم خبرنامه وبلاگ نیز راه اندازی شد . شما میتوانید از انتهای منوی سمت راست وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید که هر زمان که وبلاگ به روز رسانی می گردد شما مطلع شوید .

قسمت هاي ارتباط با ما ، درباره ما و فروشگاه محصولات درماني ما راه اندازي و به روز رساني شدند .تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

۷۸۶

بررسي علمي گرمي وسردي

سلام دوستان

بسياري از افراد كه به طب قديم وپايه  های آن اعتقاد ندارند معتقدند :« غذائئ راگرم گويند كه آتش حرارت آن را بالاتر برده مثل آب جوش و غذائئ را سرد گوئيم كه حرارت آن پائين آمده باشد مثل يخ غذائي را تر گويند آبكي وغذائي را خشك گويند كه بي آب باشد مثل پسته وبادام خشك» حرارت را با دما سنج اندازه گيري مي كنيم و آن را وارد ظرفي پر از كشمكش مي كنيم و اظهار ميداريم كه خروار ما كشمكش قادر نيست درجه دماسنج را بالا ببردحرارت كشمش وغوره يكسان است .ياعده اي ديگر معتقدند هر نوع غذايي كه مي خوريم در بدن سوخته و ايجاد كالري ميكند. پس چرا قدما معتقدند بعضي مواد غذايي مثل كاهو كدو وكلم و غوره بجاي اينكه حرارت ايجاد كند ايجاد برودت وسردي در بدن مينمايد؟!

حقيقت اين است كه در تمام موارد غذايي پس از خورده شدن در بدن از حالت با القوه باالفعل ميشوند در بدن ايجاد تركيباتي مي نمايند كه با تاثير برروي غدد وسلولهاي عصبي واسطه آن (سمپاتيك وپاراسمپاتيك)تاثير مجزائي روي بدن دارد .

براي توضيح درمورد پيدايش اين اثر گرمي وسردي بايد شخص رادر شرايط متابوليسم بازال قرار داده اثرات موادغذايي در او تعيين كنيم .متابوليسم بازال در هر شخصي تقريباٌ ثابت و به طور متوسط 1600تا 1700 كيلو كالري در ساعت است .از سوختن يك گرم پروتئين و كربوهيدرات 4 كالري واز سوختن يك گرم چربي 9 كالري حرارت توليد مي شود.

اكنون شخصي به وزن 70 كيلو گرم را در شرايط متابليسم بازال قرار ميدهيم وبه او 25 گرم گوشت ميدهيم .

انتظارما ايجاد 100 كالري حرارت است در حاليكه وي دريك ونيم ساعت بعدبجاي 100كالري 130 كالري حرارت توليد خواهد كرد يعني متابوليسم بازال او30درصد افزايش يافته است .

بامطالعات بسيار معلوم شده اين افزايش به علت تحرك دستگاه عصبي - غددي به وسيله اسيدهاي آمينه كه در نتيجه هضم پروتئين به وجود مي آيد توليد مي شود. اين اثر مخصوص كه مواد غذائي پس از اينكه داخل خون شد دستگاه عصبي ِِِ غددي راتحريك كرده و باعث مي شود مقداري از مواد ذخيره اي سلولي بسوزدو حرارت اضافه را به وجود آورد بنام « عمل ديناميك اختصاصي غذاها» ناميده مي شود وحرارت توليد شده را حرارت اضافه مي نامند.هوسه فيزيولوژيست معروف آمريكائي در كتاب فيزيولوزي خود مي نويسد :

"اثر ديناميك اختصاصي غذاها كه از خوردن پروتئينها بوجود مي آيد بعلت وجود شش اسيد آمينه زير در آنها مي باشد :گليكول -آلانين -اسيد گلوتاميك -تيروزين وفنيل آلانين واين آخري از همه فعال تر است . "مكانيسم پيدايش حرارت اضافي از غذاهاي پروتئيني اين است كه اسيدهاي آمينه مزبور ابتدا بر تيروئيد اثر كرده وباعث ترشح تيروكسين مي شود واين ماده سورنال را بفعاليت واداشته كه در نتيجه آدرنالين فراواني در خون مي ريزد وآدرنالين با تحريك سيستم سمپاتيك ايجاد حرارت وبالا رفتن متابوليسم بازال مي كند .هيدروكربنها وليپيدها نيز اين حرارت اضافي را توليد مي كنند ولي مقدار آن خيلي كمتر از حرارتي است كه پروتئينها بوجود مي آورند .قدما كه معتقد بوده اند كشمش گرم است منظورشان همين حرارت اضافي بوده است .

اكنون توضيح مي دهيم كه يك ماده غذائي مانند كاهو يا كدو كه سرد است چگونه در بدن نه تنها حرارت اضافي توليد نمي كند بلكه ايجاد برودت نيز مي كند .در كتب فيزيولوزي وتغذيه براي كليه مواد غذائي اعم از اينكه منشا حيواني يا نباتي داشته با شد جداولي ترتيب داده اند وبراي هر واحد وزن آنها مقدار معيني كالري ثبت نموده اند .منشا اين عقيده از آنجا ناشي مي شود كه "برتلو "شيمي دان معروف فرانسوي مواد غذايي مختلف را در پمپ كالوريمتريك سوزانيد و حرارت احتراق آنها را معلوم كرد و مثلا براي صد گرم كاهو 30 كيلو كالري حرارت در نظر گرفته اند . پس چگونه ممكن است بعضي مواد غذايي از جمله كاهو توليد برودت و سردي در بدن نمايد؟ جواب اين است كه بدن انسان پمپ كالوريمتريك نيست و اشتباه فيزيولوزيست ها و تغذيه دانان از دو قرن پيش به اين طرف همين است كه بدن انسان را مانند ماشين دانسته و قوانين ترموديناميك را كه شامل ماشينها مي شود در مورد انسان نيز به كار برده اند . آنچه از مواد غذايي كه قدما آنرا سرد مي دانستند مانع از ترشح تيروكسين شده و از خوردن آنها علائم سردي در بدن پيدا مي شود كه در حقيقت كندي در كليه اعمال حياتي است .

البته اين مطلب بطور خلاصه بيان مي شود و در جايي ديگر ضمن ارائه اصل علمي تري و خشكي در اين مورد هم بيشتر مطلب بيان مي شود

سیستم خبرنامه وبلاگ نیز راه اندازی شد . شما میتوانید از انتهای منوی سمت راست وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید که هر زمان که وبلاگ به روز رسانی می گردد شما مطلع شوید .

قسمت هاي ارتباط با ما ، درباره ما و فروشگاه محصولات درماني ما راه اندازي و به روز رساني شدند . تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

۷۸۶

سلام بر شما

سیستم خبرنامه وبلاگ نیز راه اندازی شد . شما میتوانید از انتهای منوی سمت راست وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید که هر زمان که وبلاگ به روز رسانی می گردد شما مطلع شوید .

پس از بحث در مورد حجامت به اصول كلي طب قديم مي پردازيم وپس از آن در مورد حجامت دوباره مطلب خواهم گفت

مسئله مزاج يكي از مهمترين مباحث پزشكي قديم را تشكيل مي دهد وطي قرون واعصارهيچگاه ارزش واعتبارخودرا از دست نداده. اكنون نيز كه روش واصول طب قديم در بين پزشكان بكلي متروك گرديده ولي در بين مردم هنوز اصطلاحات گرمي وسردي اعتبار خودراحفظ كرده است و در بعضي از كشورهاي آسيائي مثل هند،چين،وپاكستان هنوز دانشكده هايي مخصوص تدريس طب قديم ويونان دائر وكلينيكهايي وجودداردكه فقط باروش معالجات قدما بيماران را درمان مي كنند.

با اينكه مسئله مزاجها مخصوصا گرمي وسردي دراذهان عمومي رواج دارد وپاره اي ازمردم به آن ايمان دارند،عده اي از اطباء بواسطه عدم اطلاع از حقيقت علمي آن ،غالباْ با تعصب خاصي،كساني راكه معتقد به گرمي وسردي مزاج هستند مسخره كرده،اين قضيه را در رديف اوهام وخرافات واز تراوشات فكري پير زنان بيسواد ميدانند . اين مسئله لازم به تذكر است كه تعصب روي هرمسئله امري مذموم است. منظور از تعصب پافشاري برروي يك مسئله (رد ياقبول آن) بدون اطلاع،آگاهي ومنطق است. در صورت داشتن تعصب بدون شك نوع تفكر ما هرچند مدرك علمي بالائي داشته باشيم بامردم بيسواد وعوام هيچ تفاوتي ندارد

پيش از بيان علمي مزاجها وتطبيق آن با علم جديد اين مسئله لازم به تذكر است كه

چرا من وبسياري از پزشكان به طب قديم رويكرد كرده ايم وچرا در صدد احيا ي اصول طب قديم

 هستيم .هر كس نداند  پزشكان ازموارد مراجعه بيماران به مطب ها و درمانگاهها مطلع هستند .

بيماراني كه مراجعه مي نمايند يا شكايات مختصري از انواع ناراحتيها اظهار مي دارند يا مواردی

 هستند كه بيماري آنها بسيار خطير وحاد است . بحث عمده ما در مورد مراجعه كنند گان نوع اول

 است كه بيش از 99 درصد مراجعات را تشكيل مي دهد .نوع دوم مراجعه كنند گان كه بعدا در مورد آنها بحث مي شود نوعا كساني هستند كه يكي از ارگانهاي آنها يا از بين رفته است يا در حال

 از بين رفتن است .افرادي كه با شكايت مختصر مراجعه مي كنند اغلب كساني هستند كه توسط

 پزشكان به طور علامتي و اغلب تسكيني درمان مي شوند .اغلب اين افراد با شكاياتي مراجعه می

 كنند كه در طب جديد يا از آن تعريف خاصي وجود ندارد ويا منشا اين شكايات كه در طب جديد

 وجود دارد با علل ذكر شده در منابع تطبيق نمي كند و لذا پزشكان از آن به عنوان علل ايديوپاتيك (ناشناخته )ياد مي كنند يا اگر كوچكترين متشا عصبي -رواني از آن ياد مي كنيم .هر

 چند كه اين دو موردكاملا صحت دارد ودر مورد پاره اي از موارد صدق مي كند ولي نمي توان

 گروه زيادي را در اين دو دسته جاي داد .براي گروهي كه علائم آن بطور مشخصي در كتب طب

 جديد وجود ندارد مي توان از دردهاي جابجا شونده نام برد كه هر از گاهي بيمار از وجود درد

 در قسمتي از بدن خود شاكي است كه در طب جديد با عنوان غير تطبيق دهنده دردهاي جنراليزه

 كه اغلب آن را در كتگوري درد هاي سايكوسوماتيك يا فيبروميالزي سيندرم جاي مي دهد

 وپزشكان آنها را با داروهاي ضد افسردگي درمان مي كنند كه اغلب يا براي بيمار اين نوع درمان

 به علت عوارض زياد غير قابل تحمل است يا جوابگو نيست يا اگر جوابگو باشد با اثر تسكيني موقت

 عود كننده است ولي در طب قديم از عنوان وعبارت "دردهاي بادي شكل "كه اغلب در

مزاجهاي بلغم وسودا ديده مي شود با دادن داروهاي بلغم زدا يا سودا زدا (بر حسب مورد ) ويا با

 داروهاي بادشكن به خوبي اين مشكل بر طرف وحل شده است .

يا با شكايات متعددي از بيماران مواجه هستيم از جمله "سوزش كف پا عطش زياد تلخي وخشكی

 دهان سوزن سوزن شدن قسمتهاي مختلف بدن كه در آنها تمام معاينات باليني وپاراكلينيك نرمال

 دارند و رويكرد مناسبي در طب جديد براي آنها (جز در موارد معدودي )ذكر نشده است در

 حاليكه علائم فوق يا از تزايد خون (دموي مزاجي )يا از تزايد صفرا مي باشد كه بر حسب مورد

 براحتي با حجامت فصد يا داروهاي صفرا زدا درمان مي شود .ولي در صورتيكه در طب جديد

 بخواهيم آنها را در مان كنيم مجبور هستيم برحسب عصبي بودن بيماررادر مان كنيم كه اغلب غير

 موفق است البته طرف صحبت من آندسته از بيماراني نيست كه در معاينات وآزمايشها به موارد

 خاصي از جمله كم خوني» بيماريهاي كليوي »قلبي »ديابتي »فشار خون ياكمبود پاره اي ازمواد

 معدني و...ختم ميشود بلكه مواردي هست كه در نهايت با معاينات وآزمايشات نرمال هستند ولی

 بيمار از شكايات ذهني متعدد شاكي است وحتي علت روان تني نيز در وي نميشود پيدا كرد .

البته خود من منكر پيشرفت های

 طب جديد در مواردي كه علت آن طبق معاينه و آزمايشها موارد خواستي مثل فشار خون » ديابت

 »كمخوني »كمبود ويتامينها ومواد معدني »نارسايي ارگانهاي مختلف مثل كبد»كليه »قلب و...

ميباشد »نيستم وهر چند معتقدم طب قديم در اين موارد هم دست وپابسته نيست ولي در اين موارد

 طب قديم رابه عنوان مكمل در كنار هم مفيد ميدانيم چرا كه طب جديد در مورد نارسايي ارگانها تا

 90-99%ارگان از بين نرفته باشد و كاملاٌ عملكرد بافت از بين نرفته باشد . اطلاق نارسايي ندارد ولی

 طب قديم در صورت بدكاركردن عضوي قبل از اينكه آن عضو كاملا از بين رفته باشد دست به كار

مي شود .البته تعصب در مورد طب قديم هم از نظر من باطل است .ولي مطالب فوق ذكر شد تا

علت روكرد ما به طب قديم وپايه هاي آن از جمله مزاج ها مشخص مي شود.

قسمت هاي ارتباط با ما ، درباره ما و فروشگاه محصولات درماني ما راه اندازي و به روز رساني شدند . تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

در هستي گياهان وجود دارد که بعضي ها رايحه خوب وديگري رايحه بد,گياهاني که رايحه و بوي خوشي از خود در محيط پراکنه کنند هميشه آدمي را در روياهاي شيرين و حالتي از سرزندگي و شادي و نشاط عميقي فرو ميبرند که  آنها را ميتوان براي سلامت روان و شادي و طراوط روح استفاده نمود و به بدنبال آن سرزندگي و نشاط جسمي را نيز کسب کرد.
وَفِي الأَرْضِ قِطَعٌ مُّتَجَاوِرَاتٌ وَجَنَّاتٌ مِّنْ أَعْنَابٍ وَزَرْعٌ وَنَخِيلٌ صِنْوَانٌ وَغَيْرُ صِنْوَانٍ يُسْقَى بِمَاء وَاحِدٍ وَنُفَضِّلُ بَعْضَهَا عَلَى بَعْضٍ فِي الأُكُلِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَعْقِلُونَ)[سورة الرعد الآيات: 3،4].
و او كسى است كه زمين را گسترد; و در آن كوه‏ها و نهرهايى قرار داد; و در آن از تمام ميوه‏ها دو جفت آفريد; (پرده سياه) شب را بر روز مى‏پوشاند; در اينها آياتى است براى گروهى كه تفكر مى‏كنند!
انسانها گاهي يا رايحه يا بو هاي خاصي ارتباطاط معنوي عميق و سرشار از خاطره براي خود ميسازند که هر گاه همان رايحه به مشامشان ميرسد باز همان خاطرات را در ذهن و روان خود مرور ميکنند. همينطور و با همين تفصيل براي گياهان دارويي نيز ميتوان اين نکته را بيان کرد که هر گاه فرد دچار بيماري شود که با مصرف برخي داروهاي گياهي رو بهبودي نهد هر چند که بر طبق اصول فارموکوپه ها يا داروشناسان مصرف نکرده باشد اما بهبودي نسبي را يافته باشد از آن پس هر گاه مشابه همان بيماري براي فرد اتفاق بيفتد همينکه فرد از نظر روحي و بعد تلقيني خود را ارضا نمايد که با فلان گياه دارويي بالاخره رو به بهبودي مينهد همين انديشه کافيست تا روح فرد در بازسازي جسمي فرد بيمار دستبکار شود و فرد بهبودي نسبي را بازيابد. همه اينها وقتي به اتفاق ميفتدکه فرد از نظر روحي آمادگي درمان را داشته باشد. يعني مردم در زمانهاي قبل از اين اطلاع نداشتند كه گياهان حاوي جفت هستند(نر و ماده).لينه
گياه شناس فرانسوي در اواسط قرن 18 ميلادي موفق به كشف اين مساله شد كه زوجيت گياهان يك قانون عملي وهمگاني است و كياهان نيز همچون حيوانات از طريق اميزش نطفه نر و ماده بارور مي شوند. *ترنجبين: و ابر را بر شما سايبان قرار داديم; و "من‏" ( شيره مخصوص و لذيذ درختان ) و "سلوى‏"( مرغان مخصوص شبيه كبوتر) را بر شما فرستاديم; (و گفتيم:) "از نعمتهاى پاكيزه‏اى كه به شما روزى داده‏ايم بخوريد!" (ولى شما كفران كرديد!) آنها به ما ستم نكردند; بلكه به خود ستم مى‏نمودند. [سوره بقره] آيه 57 بر اساس تحقيقات علمي كه تاكنون انجام شده، مي توان گفت كه منّي كه در قرآن آمده از دو گونه مختلف گياه به دست مي آمده است. يكي گياهي به نام "الحاج" يا "عاقول"(خارشتر) به نام علمي"الحاجي موروروم" كه بوته اي خاردار و خوراك مناسبي براي شتر است و از اين رو "شوك الجمل" و يا در فارسي "شتر خار" نام دارد. طول اين بوته معمولاً كمتر از يك متر است اما ريشه هاي بسيار بلند دارد كه گاهي تا عمق بين 5 تا 7 متر در زمين فرو مي رود. علاوه بر صحراي سينا وبلاد شام و ديگر كشورهاي عربي اين گياه در ايران و هند و پاكستان نيز ديده مي شود و بيشتر در شوره زار مي رويد. ايران امروزه منبع اصلي منّ است كه محصول آن ترنجبين ناميده مي شود.خرما، اوست كه باغهاى معروش ( باغهايى كه درختانش روى داربست‏ها قرار دارد)، و باغهاى غيرمعروش ( باغهايى كه نياز به داربست ندارد) را آفريد; همچنين نخل و انواع زراعت را، كه از نظر ميوه و طعم با هم متفاوتند; و (نيز) درخت زيتون و انار را، كه از جهتى با هم شبيه، و از جهتى تفاوت دارند; (برگ و ساختمان ظاهريشان شبيه يكديگر است، در حالى كه طعم ميوه آنها متفاوت مى‏باشد.) از ميوه آن، به هنگامى كه به ثمر مى‏نشيند، بخوريد! و حق آن را به هنگام درو، بپردازيد! و اسراف نكنيد، كه خداوند مسرفان را دوست ندارد! [سوره انعام ايه] 141
خرما از نظر پزشكي بسيار با ارزش است( دائرة المعارف پزشكي اسلام) آرام بخش و مليّن و محرك قلب است و از فراموشي جلوگيري مي كند. براي ناراحتيهاي تنفسي به طور كلي و به ويژه براي تنگي نفس( آسم) مفيد است. خرما لينت آور، مدِرّ و مقوي قويه باه است. و با توجه به تمام خواص و تركيباتش مي توان آن را غذايي كامل و نيروبخش دانست. ضماد آرد هسته خرما براي شفاي بيماريهاي چشمي مخصوصاً ورم قرنيه و چشم درد مفيد است.سدر،اما آنها (از خدا) روى‏گردان شدند، و ما سيل ويرانگر را بر آنان فرستاديم، و دو باغ (پربركت) شان را به دو باغ (بى‏ارزش) با ميوه‏هاى تلخ و درختان شوره گز و اندكى درخت سدر مبدل ساختيم![ سوره سبا] ايه چوب سدرالواري مرغوب است. چوبي است درخشان، روشن و با دوام و به علت داشتن رزيني به نام روغن سدر داراي بويي خوش است. به اين دلايل بود كه در دوران قبل از مسيح معابد بزرگ با چوب سدر ساخته مي شد. نياز به دقت بسيار براي نظافت و شستشوي چنين بناهايي نبود. نقل شده كه قصر باشكوه سليمان از چوب اين درخت شگفت انگيز ساخته شده بود و هشتاد هزار كارگر را براي بريدن و بردن چوب اين درخت به اورشليم به كار گرفته بودند
*سير:و آن زمان را كه گفتيد: اي موسي، ما بر يك نوع طعام نتوانيم ساخت، از پروردگارت بخواه تا براي ما از آنچه از زمين مي رويد چون سبزي و خيار و سير و عدس و پياز بروياند.[بقره ايه] 61سير را به علت خواص دارويي آن همه مي شناسند و به علت فراواني آن كه در دسترس همه قرار دارد آن را به عربي ترياق الفقرا ( پادزهري براي فقيران) مي نامند. سير براي مداواي امراض مختلف و براي معالجه فشار خون مفيد است. گياهي است گرم، محرك، ضد نفخ، قاعده آور ( براي زنان) ضد درد استخوان، ضد كرم، مقوّي، و براي درمان تنگي نفس بسيار مؤثر است. سير براي درمان ناراحتي هاي روده اي به عنوان ماده اي ضد عفوني كننده به كار مي رود. در مورد سل ريوي عصاره سير سرفه هاي شديد را كاهش مي دهد. و به عنوان ماده اي خلط آور به كار مي رود و براي سرباز كردن دمل نيز مؤثر است. بوي مشمئز كننده سير كه براي برخي از افراد زننده است، از طريق تنفس و حتي پوست بدن فرد پس از مصرف آن قابل حس است. به رغم اين، كارشناسان گياهان دارويي در سرتاسر جهان اين گياه را به عنوان يكي از مهمترين داروهاي گياهي تلقي مي كنند. اين گياه در ميان بسياري از فرهنگها در طول هزاران سال هم مصرف غذايي و هم مصرف دارويي داشته است. كارگران ساختماني كه اهرام مصر را مي ساختند براي مراقبت از خود در قبال بيماريها مقدار معتنابهي سير مصرف مي كردند. گوركنان اوايل قرن نوزدهم در فرانسه دم كرده سير خرد شده را به صورت عرق مصرف مي كردند تا ابتلاي آنها به طاعون را كه جان بسياري از انسانها را در اروپا تلف كرد، پيشگيري كند. در طول جنگ جهاني اول و دوم به سربازان سير داده مي شد، تا از بيماري قانقاريا پيشگيري شود. پياز : و آن زمان را كه گفتيد: اي موسي، ما بر يك نوع طعام نتوانيم ساخت، از پروردگارت بخواه تا براي ما از آنچه از زمين مي رويد چون سبزي و خيار و سير و عدس و پياز بروياند.[ بقره] ايه 61انجير:قسم به انجير و زيتون (يا: قسم به سرزمين شام و بيت المقدس)، انجير ماده اي سرشار از موادغذايي است و چون اليافي ندارد خوردن آن مخصوصاً پس از بهبود از بيماريهاي طولاني تجويز مي شود. گذشته از حدود شصت درصد مواد قندي موجود در آن، داراي مقدار محسوس جوهرليمو و اسيدماليك نيز مي باشد. آنزيم مهمي به نام فيسين Ficinنيز در انجير ديده مي شود. انجير غذايي است كامل و به سادگي هضم مي شود. از نظر طبي ماده اي است كه سنگ كليه و صفرا را برطرف مي كند و در رفع انسداد خفيف كبد و طحال مؤثر است. اين ميوه براي بهبود بواسير و نقرس تجويز مي شود و براي نارسايي كبد نيز مفيد است. درحديثي حضرت محمد صلي الله عليه و آله به بيماران مبتلا به بواسير توصيه مي كند كه مرتباً انجير بخورند[ سوره تين] ايه انار،او كسى است كه از آسمان، آبى نازل كرد، و به وسيله آن، گياهان گوناگون رويانديم; و از آن،
ساقه‏ها و شاخه‏هاى سبز، خارج ساختيم; و از آنها دانه‏هاى متراكم، و از شكوفه نخل، شكوفه‏هايى با رشته‏هاى باريك بيرون فرستاديم; و باغهايى از انواع انگور و زيتون و انار، (گاه) شبيه به يكديگر، و (گاه) بى‏شباهت! هنگامى كه ميوه مى دهد، به ميوه آن و طرز رسيدنش بنگريد كه در آن، نشانه‏هايى (از عظمت خدا) براى افراد باايمان است: [سوره انعام] ايه 99انار ماده اي غذايي مطبوع و داراي خواص طبي بسيار است. دارويي مقوي براي قلب است و براي التهاب معده و جلوگيري از درد دل نافع است. آب انار شربتي مبّرد و بسيار عالي است و به هنگام اسهال تشنگي را برطرف مي كند. در درمان اسهال ساده و اسهال خوني مؤثر است. آب انار براي انواع ناخوشيها از قبيل التهاب قولون، كم خوني، يرقان، فشارخون، بواسير و درد مفاصل دارويي مفيد است. و اگر با عسل خورده شود صفرا را كم مي كند. در بسياري از ناراحتيهايي كه با روش هومياپاتي ،يك روش درماني كه در آن بيماران را با داروهايي درمان مي كنند كه همان داروها در بدن سالم علايم همان بيماري را ايجاد مي كند.( فرهنگ پزشكي انگليسي- فارسي، احدوت)- معالجه مي شوند ميوه انار تجويز مي شوند انگور،باغهايى سرسبز، و انواع انگورها، [سوره نبا] ايه 32انگور يكي از بهترين منابع طبيعي گلولز و فروكتوز است و 20درصد انگور را اين مواد تشكيل مي دهد. علاوه بر قندها، انگور داراي اسيد تارتاريك و اسيد ماليك فراوان است. مواد معدني مانند سديم، پتاسيم، كلسيم، و آهن به مقدار زياد در آن وجود دارد. در صورتي كه پروتئين و چربي آن بسيار ناچيز است. بوي مخصوص انگور به علت ژرانيول و لينالول موجود در آن است. اخيراً تركيب ديگري به نام ويتامين Pاز آن تهيه مي شود گفته مي شود اين ويتامين در جلوگيري از خونريزيهاي ناشي از بيماري قند بسيار موثر است، تورم وريدي و تصلب شرائين بدن را به خوبي بهبود مي بخشد انگور به علت مواد معدني موجود در آن خاصيتي محرك، هاضم، آرام بخش، اشتها آور، مبرّد و مدّر دارد

قسمت هاي ارتباط با ما ، درباره ما و فروشگاه محصولات درماني ما راه اندازي و به روز رساني شدند .تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

سلام دوستان و همراهان عزیزم

علم و دانش را مرزي نيست و هيچ گاه نمي توان آن را محدود به عصري خاص دانست . عقل اين گونه حكم مي كند كه در زمان خود بدانيم گذشتگان ما چه كرده اند و تجربيات آنان چگونه بوده است . وقتي به فارماكوپه باختر و طب سوزني خاور دل مي بنديم و گاه به استيصال و  بن بست درمان بيمارانمان مي رسيم ، چرا به طب ميهني خود توجهي نمي كنيم ؟ طبي كه سراسر افتخار است و با اندك توجهي به آن مي توان گام در آينده نهاد و كليد معماهاي امروز را يكي پس از ديگري گشود . به عقيده علما و حكما ، عالم وجود مركب از چهار عنصر آب ، هوا ، خاك و آتش ( البته منظور ما ، كيفيتِ اين عناصر است نه كميت مادي آنها ) مي باشد . اين عناصر كه كاملا ضد يكديگرند با اراده الهي جمع شده و موجودي از موجودات عالم را به وجود آورده اند . پايداري مزاج آن موجود نيز به تعادل تركيبي اين عنصرها وابسته است و اگر اختلالي در مزاج ايجاد شود بيماري بروزمي كند . در طب سنتي اصل برتعيين مزاج بيمار استوار است و براساس طبايع و اخلاط چهارگانه دموي و صفراوي و سوداوي و بلغمي طبقه بندي مي شود . درمان ها شامل گياه درماني ، سوزن درماني ، حجامت ، فشار درماني ، مالش و ماساژ به نقاط و مسيرهاي عصبي بيماران بر اساس خصوصيات آنها مي باشد.در بيماران به كمك ابزار درماني مثل گياه و يا فراورده هاي آن كه خود صاحب مزاج و درجات در كيفيت و كميت مواد موثر مي باشد تعادل در مزاج هاي مذكور حاصل مي آيد.  مزاج عبارتست از ابزار و ملزومات و مسيري از مسيرهاي چهارگانه تعادل كه بنا برسن و فرهنگ و موقعيت جغرافيايي از تاثيرات متقابل آنها با محدوديت هاي ذاتي و موروثي شخص حاصل آمده ، ساختار ويژه يي پديد مي آورد كه اجزاي آن با هم در تعادلند و در هر مزاجي يكي از اركان چهار گانه فرمانروا و حاكم است و سه تاي ديگر فرمانبر.

طب ايراني نوعي از طب طبيعي است و طب آلترناتيو مي باشد كه در كشور پهناور ايران به همت حكيمان بزرگي چون ابن سينا و جرجاني معماري و توسط طبيبان بيشماري طي قرنها اجرا و توسعه و تكميل شد. هر نوع روش بهداشتي و درماني كه در جاي جاي شهر و روستاي ايران مرسوم و تعريف شده است را مي توان طب ايراني ناميد.

هر چند كه خود اين طب ايراني دو بخش طب افواهي و طب سنتي دارد كه بخش اول يعني طب افواهي ، مجموعه آداب و رسوم بهداشتي و درماني مردم عامي كوچه و بازار و اطلاعات طبي سينه به سينه منتقل شده در ميان نسلها را شامل شده است. بخش دوم يعني طب سنتي نظرات و آرا، حكما است كه بر مباني استوار علمي و تجربي بنا نهاده شده و در كتب و دستنوشته هاي آنان ذكر شده است و داراي مرجع و منبع مستند مي باشد.

به هر حال با افتخار مي گوييم طب ايراني برخاسته از ايران و ايرانيان بوده و براي هر ايراني و هر كس كه عشق ايراني دارد كاملا شناخته شده است.

طب ايراني برگرفته  از طب يوناني که بقراط حکيم و جالينوس پايه گذاران اصلي آن بوده اند، مي باشد که اطباء ايراني با تفکر و تدبر و اجتهادي منحصر بفرد ، در مکتب يوناني شاگردي کرده ولي به هيچ عنوان تقليدي کورکورانه نداشته اند و حتي به رفع نواقص طب يوناني پرداخته اند.
از پزشکان سرآمد طب ايراني مي توان از زکرياي رازي – بو علي سينا – اهوازي- عقيلي خراساني – و اخويني نام برد که خدمات علمي چشمگير و تاليفات بي شمار ايشان باعث شد طب پراکنده و مشوش يوناني منظم گردد و طب از حالت تئوري به شکل عملي وتجربي در آيد و علم الامراض که در واقع علت يابي و ريشه يابي بيماريهاست پا به عرصه وجود گذاشت که در طب يوناني نامي از آن برده نشده بود.

در مورد حکماي بزرگ ايراني و عظمت کار آنان سخن گفتن مجال بسيار مي طلبد که به ذکر چند نکته اکتفا مي کنيم:
کتاب قانون بو علي سينا قريب به هفتصد سال در دانشکده هاي پزشکي اروپا تدريس شده و متجاوز از هشتاد بار به زبانهاي مختلف دنيا تجديد چاپ شده است.

امروز در کنار طب کلاسيک (آنچه در دانشگاه های پزشکی تمام جهان آموزش داده می شود)؛طب آلترناتيو ايجاد شده است. طب سوزنی ؛هموئوپاتی؛هیپنوتراپي؛انرژی درمانی و۰۰۰ از اين مثال ها می باشد . همه این روشهای درمانی هر چندبه عنوان پروژه های تحقیقاتی قابل بحث هستند ولي پاره اي از آنها به خاطر غرض ورزی های خاص در کتابهای مرجع طب كلاسيك قرار نگرفته اند.
طب کلاسيك امروزه در درمان بسياري از بيماري ها عاجز بوده است ودرمان را به صورت درمان علامتی وپوشش علائم بيماری (نه درمان ريشه ای ) قرار داده است . تمام بيماری های شايع را در نظر بگيريد :فرد فشار خونی بايد تا تمام عمر داروی فشار خون مصرف کند واگر روزي داروی خود رامصرف نکند دچار عوارض آن می شود؛ بيمار آسمی بايد هميشه دارويش در جيبش باشد وراه فراری از آن ندارد ؛بيمار ديابتی بايد برای هميشه ياانسولين مصرف کند ياقرص. بيمار دارای افسردگي اساسی (ماژور )بايد هميشه دارو مصرف کند. برای هيچ کدام از بيماريهای پوستی اساسی (پمفيگوس ؛پسوريازيس ؛وتيليگو ...)درمان غير از داروهای پوشش دهنده علامت (کورتون ) وجود ندارد . بيماری های اتوايمون (خودايمنی )مثل روماتيسم مفصلی ؛لوپوس ؛شوگرن و... معضلی برای پزشکی شده اند وداروهای اخير به عنوان سرکوبگر ايمنی جز تحمل عوارض وپوشش مقطعی علائم بيمار راهگشای ديگری نيستند . اين وسط کمپانی های دارو سازی هر روز با علم کردن يك دارو ؛مدعی هستند که  بهترين داروي آن بيماري را يافته اند وآن داروي جديدرا با قيمت گزاف روانه بازار مي نمايند در اين ميان طب سنتي ايران وطب اسلامي با استفاده از روشهاي ساده وبي خطري چون داروهاي گياهي ؛حجامت فصد ؛زالو درماني و... بسياري از بيماريهاي اساسي را درمان مي نمايد يا حداقل به ميزان زيادي تخفيف        مي نمايد .كتاب قانون ابن سينا هنوز هم در مورد طب پاسخگوي دنياي علم است وهنوز زواياي علم اين نابغه شرق كاملا شناخته نشده است .

قسمت هاي ارتباط با ما ، درباره ما و فروشگاه محصولات درماني ما راه اندازي و به روز رساني شدند .تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

ديگر ميخواهم از بحث حجامت دور بشويم . به همين علت اين آخرين پست من در مورد حجامت خواهد بود ( البته نه100% ) . از دوستاني كه مطالب خصوصي و خاصي ندارند خواهش مي كنم كه نظراتشان را به صورت خصوصي ارسال نكنند تا تعداد نظرات در هر مطلب زياد شود . مثلا دوستاني فقط نوشته بودند كه مطلب حجامت واقعا ذهن ما را روشن كرده و ... و اين نظر را به صورت خصوصي ارسال كردند . از حسن نظر شما دوستان ممنون هستم :

 

يکی ديگر از ايراداتی که در زمينه انجام حجامت وجود دارد و مخالفين اين عمل آن را بيان می کنند اين است که اين عمل می تواند در شيوع بيماريهائی مثل هپاتيت يا ايدز و... نقش داشته باشد . البته اين امر مسلم است که اين خطر در هر امر خونگيری محتمل است و بيش از همه پرسنل گروه پزشکی در خط اول اين خطر وجود دارند . اما آنها که حجامت را در انتقال اين بيماريها دخيل ميدانند بايد توجه کنند که راه انتقال ايدز از خون يا تراوشات جنسی و در هپاتيت خون و تراوشات مخاطی است در انجام عمل حجامت که ما با يک ليوان و تيغ يک بار مصرف  و خون آن فرد سر و کار داريم منبع آلوده کننده (يعنی خون يا تراوشات جنسی و مخاطی آلوده ) در کجا وجود دارد که آن فرد را آلوده کند ؟! مگر اينکه اين عوامل در ست يا  وسايل شخص حجامت کننده بخواهد باقی بماند و عامل انتقال باشد  که البته اين امر با توجه به استريليزاسيون وسايل (که امر لازم در انجام حجامت می باشد) و توجه به اين امر که ويروسهای هپاتيت و ايدز در محيط بيرون جز چند دقيقه قادر به حيات نيستند (ولذا ما انتقال هپاتيت وايدز از راه هوا نداريم ) امری غير محتمل است . 

همان طور که قبلا ذکر شد حجامت يکی از اصول درمانی طب قديم است و در طب سنتی از بسياری از روشهای ديگر نيز استفاده می شود مثل تجويز داروهای گياهی كه طبيعت آنها بر ضد آن ماده است . فصد ، حجامت گرم و خشك (يا بادكش گذاری ) ماساژ درمانی ، روغن مالی بدن ، نوره (يا همان نظافت سطح بدن از موهای زائد با ماده نظافت )،سعوط (يا ريختن داروی خاص در بينی ) ،كحل (ريختن دارویخاص درون پلك چشم )، قی (برگرداندن اخلاط فاسد در معده )،بخور ،پاشويه  و... و در همه آنها اصل بر اصلاح مزاج است .پس اگر حجامت توسط افرادی بی رويه انجام می گيرد يا به قولي توسط افرادی با سودجویی از جهل و خرافه پرستی مردم به  جهت منافع مالی انجام می شود اين بحث ديگری دارد که متاسفانه مانند انگلی تمام سيستم درمانی ما را فراگرفته است .خودتان بهتر از من می دانيد که در هر مورد که بحث سودجويی و اخذ پول از بيمار مطرح است از تجويز آمپول و سرم ناچيز گرفته تا انجام امور پاراکلينيک و جراحی های بی مورد چه سوئ استفاده هائی می شود . فقط آمار وحشتناک سزارين برای ارائه مثال وختم کلام ما را بس است .

بحث ديگر  مورد  اشاره در زمينه حجامت آن است که در هيچ کتاب مرجع و يا مرکز معتبر و مقاله و نشريهء مستند اشاره ای به سود دهی اين روش نشده است که بايد گفت اگر چه در مورد حجامت در کتب رفرنس شايد مطلب در خور توجهی نباشد اما مقالات زيادی در اين مورد وجود دارد که با جستجو در مدلاين پزشکی و يا در اينترنت با کليد واژگان cupping;Scarification – blood letting  – phlebotomy  اين امر مقدور است . كه البته من در اين مورد در فرصت مقتضی اين كار را خواهم كرد . بعلاوه اين نكته حائز اهميت و ياد آوری است كه حجامت مانند ساير مواردی مانند همئوپاتی ، هيپنوتراپی ، طب سوزنی و... يك آلترناتيو مديسين است كه به مانند مثالهای ذكر شده ، در كتب رفرنس تائيد نشده اما پزشكان وبيماران از بهره های درمانی آن استفاده می كنند .

در مورد ديگر مطلب مورد اشاره كه گفته اند  موافقين حجامت  توجيه علمی برای آن نداشتند و حمايت خود را صرفا بر اساس توصيه های دينی و سنتی که در اين خصوص شده است اعلام کردند نيز توصيه می كنم به توجيهات علمی ذكر شده در اين وبلاگ و ساير مواردی كه ذكر خواهد شد مراجعه نمائيد . البته اين نكته لازم به يادآوری است كه دين اسلام مبدع حجامت نبوده و صرفا آن را تائيد كرده است وهر گونه سوئ استفاده از تائيد دينی حجامت نيز در راستای ساير سوئ استفاده هائی است كه از دين می شود و با بحث علمی ما منافاتی ندارد .

در مورد عروق بدن مثل لوله کشی شهر نيست که پس از مدتی در آن مواد زايد رسوب کند و به تعبير يک نفر لجن!! جمع شود و با ايجاد زخم! خارج گردد! خود نويسنده با ارائه مثالهائی از كلسترول و هموسيدرين تائيد نموده اند كه رگهای انسان می تواند مانند لوله های شهر باشد كه هر از گاهی بايد از مواد زائد اك شود . برای توضيح اين مورد شما را به مبحث آترواسكلروز در كتاب پاتولوپی رابينز و هاريسون ارجاع می نمايم كه در آن ضمن اشاره به شروع روسه آترواسكلروز در سن جوانی از اتوپسی های انجام شده از اجساد سربازان جنگ ويتنام كه اغلب در سن ۱۸ تا ۳۰ سال بوده اند ياد می كند كه در آنها نيز آترواسكلروز عروق كرونر وساير رگها  مشهود بوده اما نه در  اندازه ای كه مثلا در يك فرد ۶۰-۷۰ ساله وجود دارد و ۹۰-۹۵ درصد رگ را گرفته باشد . بخاطر همين موارد است كه پرهيز غذائی و ورزش منظم از جوانی توصيه می شود . در ضمن در مورد  عوامل آترواسكلروز يا به قول آن پيرمرد کثافتهای خون  غير از موارد معروف مثل كلسترول به تازگی از ساير علل از جمله همئو سيستين نيز ياد می شود كه در آينده به مانند كلسترول اسكرينينگ آ ن لازم می شود . اين مورد وصد ها عامل شناخته شده وشناخته نشده ديگر همان کثافتهای خونی ا ست كه عوام می گويند و......

 

قسمت هاي ارتباط با ما ، درباره ما و فروشگاه محصولات درماني ما كه در فهرست اصلي سمت راست وبلاگ قرار دارد راه اندازي و به روز رساني شدند .تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

سلام دوستان

انشاالله حجامت كنيد و از دستاوردهاي معنوي و سرشار از شادابي اين عمل الهي بهره مند بشيد . امروز هم ادامه مطلب قبل رو نوشتم . بعضي از دوستان شكايت از اين مي كنن كه نوشته هاي من بلند هست . اولاً بايد عرض كنم كه هر مطلبي كه گذاشتم كمتر از يك ورقه A4 بوده . دوماً من بايد در هر مطلبي كه مي نويسم منظورم رو برسونم بعد تموم كنم . تا حرفم تموم نشده كه نميشه نوشته رو رها كرد . اينطوري خواننده به جائي نميرسه . مثل عطسه اي ميمونه كه هي ميخواي بزني و نميشه و كلافت مي كنه . پس من بايد يه جوري بنويسم كه حرفم رو بگم . من كه همه حرفم رو نميگم ولي در حد 10-20 خط يه موضوعش رو مطرح ميكنم . حالا كلامم رو كوتاه كنم و شما هم ادامش رو بخونيد :

حجامت در طب قديم درمان غلبه خون بوده است . اين مورد همان افرادي هستند كه در طبايع از آنان به عنوان طبايع دموي ياد مي شود . البته اين نكته لازم به يادآوري است كه اغلب افراد از حجامت سود مي برند به غير از افرادي كه حجامت براي آنان كنتراانديكاسيون (ممنوعيت ) دارد - بعدا ذكر مي شود - و افراد شديدا سرد مزاج (بلغمي) البته افراد بلغمي نيز در صورتيكه حجامت لازم باشد پس از تمهيداتي از جمله داروهاي بلغم زدا يا پس از فصد و بادكش گذاري (حجامت گرم وخشك ) كه همه بدن را گرم مي نمايد مي توان حجامت كرد.

سوالي كه بيش از همه در ابتداي بحث حجامت خصوصا از طرف مخالفان حجامت مطرح مي شود اين است كه اگر از بيماري نياز به خونگيري شد چرا از طريق انتقال خون اين كار انجام نگيرد كه اين كار هم عمل خداپسندانه است وخون آن را افراد ديگر هم استفاده ميكنند وهم عمل درماني انجام شده است ؟

اولا ما در اينجا توصيه میکنيم  که اين عمل خداپسندانه توسط شما به هر نحو که ممکن است خصوصا در مواقع استمداد هموطنان انجام شود که البته اين عمل به نوبه خود اثر درمانی خاص خود را داراست . يك بيماری  شديدا دموی مزاج بود که اظهار می داشت وی  حتی در طی خونگيری  برای آزمايش نيزکه از ۵ سی سی  فراتر نمی رود بهبود علائم داشته است . ولی حجامت همان طور که اشاره خواهد شد عملی  است که اثر درمانی آن (اگر رعايت جوانب امر شود ) به مراتب بيشتر ، طولانی  اثر تر و موثر تر می  باشد .

بيشتر کسانی  که سوال فوق را مطرح می  کنند ، از نحوه انجام حجامت اطلاعی ندارند و بسياری از مخالفان حجامت حتی  برای يک بار هم از نزديک اين عمل را نديده اند .

در حجامت ابتدا بوسيله يک ليوان که يکبار مصرف است ، توسط خلا ئ ايجاد شده از راه حرارت يا توسط دستگاه ساکشن يا کمپرسور طی  چند دقيقه (اغلب ۳ تا ۵ دقيقه ) در روی  پوست يک  التهاب انجام می گيرد . حدود ۵۰  درصد اثر درمانی  حجامت در طی  اين عمل انجام می گيرد . در طی اين کار تمام واکنشهای التهاب يعنی پر خونی ، فرا خوانی سلولهای  التهابی  وآسيب سلولی  مشاهده می شود پس از آن طی  عمل تيغ زدن که به نحوه  خاص خود انجام ميگيرد .

اين خون که پر از سلولهای  ملتهب وسلول های  غليظ وبسياری از توکسينهای (سموم ) خون است خارج ميشود وتوسط بادکش تخليه انجام می  گيرد . پرواضح است كه اين عمل طي انتقال خون انجام نمی گيرد.

بعلاوه در انتقال خون ما خون را از وريدهای  بزرگ خارج ميکنيم در حالي كه با اين روش خون ازمويرگها و از لنفاتيكها و وريدهای سطحی خارج ميشود . در طي بسياری از مطالعات مشخص شده كه ماهيت سلولهاي خارج شده توسط حجامت ماهوي با محتويات خون وريدي دارد كه بعدا به تفصيل بيان مي شود.

 تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

با سلام .امروز ضمن ارائه مطالبی در مورد حجامت ،در مورد رويكرد جامعه خصوصا جامعه علمی ايران وجهان در مورد حجامت صحبت می كنيم .حجامت در لعت به معني (( ايجاد حجم )) است و اصطلاحاً نوعي روش خونگيري با شاخ يا شيشه است كه جهت پيشگيري و درمان برخي بيماريها مورد استفاده قرار مي گيرد .

حجامت یه ماجرای خیلی جالبی داره . شب معراج که پیغمبر رو می خواستن به آسمان پنجم بفرستند، همونطور که شنیدید هیچ موجودی از آسمان چهارم به بالاتر نتونسته بره ، بخاطر همین جبرئیل برای عروج به آسمان پنجم آماده میکرد و یکی از جمله کارهایی که انجام داد این بود که پیامبر رو حجامت کرد . بعد از اینکه پیامبر حجامت شد اومد و روی یک بلندی ایستاد و تمام ملائک و فرشتگان از جلوی پیامبر رد شدند (به قول امروزی ها پیامبر از فرشته ها سان دیدن) همه این فرشته های این جمله رو تکرار میکردند که : پیامبر حجامت کن و امتت رو به حجامت امر کن .

یعنی حجامت اینقدر جایگاه والائی داره که این عمل در اسمان چهارم برای پیامبر انجام شده . البته صهیونیست ها بر خلاف این عمل می کنند و حجامت رو کار اشتباهی میدونن . ( خر چه داند قیمت نقل و نبات) این حرفشون هم بخاطر دشمنی اون ها با مسلمون هاست . بخاطر همین در دانشگاههای پزشکی خارج از ایران به طور علنی به دانشجویانشون میگن برای اینکه مطبتون شلوغ باشه دو چیز رو از مردم بگیرین . یکی حجامت هست (که توضیح دادم و در ادامه مطلب هم عرض خواهم کرد ) یکی هم سرکه . چون پیامبر اسلام فرمودند که اگر سر هر سفره ای سرکه باشد کسانی که سر اون سفره هستند هیچوقت مریض نمی شن . البته این گفته پیامبر کاملا صحیح هست ولی باید ببینیم افرادی که میخوان سرکه مصرف کنن براشون ضرر داره یا نه . مثلا پیامبر فرموده قبل و بعد از غذا نمک مزمزه کنید . شاید یکی فشار خون داشته باشه ونمک براش مهلک باشه و نباید مصرف کنه . کلام معصومین اکثرا برای افراد سالم هست که مشکلی ندارن و میخوان همیشه سالم باشن . البته در مواردی که نسخه ای برای بیمار دادند باید توجه بشه که اون نسخه برای اون بیمار بوده و هر نسخه ای رو نمیشه برای هر کس نوشت . به فرض مثال شاید دو نفر باشن که هر جفتشون زخم معده دارن ولی یکی بخاطر اعصاب زخم معده گرفته یکی بخاطر بد خوردن غذا . پس همه رو نمیشه با یک چوب زد . مراقب این دکترا باشین خواهشا . زیادی حرف زدم ببخشید . حالا ادامه مبحث رو بخونیم با هم :

تاريخچه حجامت

حجامت در تاريخ طب سنتي مشرق زمين سابقه اي بيش از پنج هزار سال دارد و رد پاي آن را در كتاب ( Ayur - veda) مي توان يافت . دستورات طبي و بهداشتي اين كتاب كه قدمتي در حدود پنج هزار سال دارد حاصل انديشه و تلاش عارفان و حقيقت بينان هند ( البته باید همه توجه داشته باشید که هند به اسم هند نبوده که ، این هند یعنی ایران )  مي باشد . در تاريخ تمدن مصر باستان نيز حجامت داراي جايگاه رفيع و معتبري بوده است .

حكيم جرجاني ـ مولف كتاب گرانقدر ذخيره خوارزمشاهي ـ پيرامون قواعد و زمانهاي مناسب جهت انجام حجامت ، مطالبي را از جالينوس ـ پزشك شهير يوناني ـ ذكر مي كند . اين مسئله مويد آن است كه در عصر جالينوس نيز حجامت متداول بوده و توسط پزشكان يوناني تجويز شده است .

(( سرشرتا )) يكي از دانشمندان بزرگ هندي كه او را پايه گذار جراحي پلاستيك در 2000 سال قبل مي دانند از حجامت به عنوان يكي از روشهاي درماني بيماري هاي خوني نام برده است .

در كشور ما نيز حجامت سابقه اي ديرينه دارد و شواهد نشان مي دهد كه قبل از ظهور اسلام نيز حجامت توسط اطباء و حكماء مورد ، استفاده قرار مي گرفته است . در تاریخ آورده اند كه بهرام گور ـ يكي از پادشاهان سلسه ساساني ـ براي درمان بيماري خود از حجامت استفاده كرده است . همچنين شواهد تاريخي نشان مي دهد كه حجامت به همراه طب سنتي در دانشگاه جندي شاپور تدريس مي شده است .

دانشمندان و اطباء شهير ايران زمين ، نظير ابوعلي سينا، جرجاني ، رازي و بسياري ديگر ، جملگي به طور وسيعي از حجامت در درمان بيماران خود بهره بده اند و در كتابهاي معتبر خويش اين روش را به كرات تجويز نموده اند . به عنوان مثال ابوعلي سينا در كتاب ارشمند (( قانون )) حجامت را در درمان بيش از 30 نوع بيماري موثر دانسته است .

طي قرون متوالي حجامت جزو فرهنگ ملي ـ مذهبي مردم اين سرزمين قرار داشته است . بطوريكه در گذتشته ، همه ساله مردم در فصل بهار ، كودكان و ميانسالان خويش را حجامت نموده و اصطلاحاً اين مرام را (( عيد خون )) مي ناميده اند و معتقد بوده اند كه با اين طريق فضولات و سموم از بدن دفع شده و سلامت فرد تضمين مي شود .

با ظهور اسلام پيامبر وائمه اطهار ضمن تائيد اين امر به پيروان خود آن را توصيه نموده اند كه بعدا در اين مورد به تفصيل صحبت خواهد شد . 

اين روند تا سال 1334 هجري شمسي ادامه داشته است . در اين سال تحت عنوان اجراي قانون نظارت بر درمان ، مبارزه وسيعي عليه حجامت آغاز شد . به اين ترتيب حجامت ، در روند رفتارهاي درماني ايرانيان ، بسيار كم فروغ شد .تا اينكه به تازگی موسسه تحقيقات حجامت ايران با انجام تحقيقات اين مورد را احيا كرده است

جايگاه حجامت در دنياي امروز

حجامت ، امروزه در بسياري از كشورهاي توسعه يافته و يا در حال توسعه در حال انجام است و تحقيقات وسيعي راجع به تاثيرات شگرف اين روش درماني انجام شده و همچنين در حال پيشرفت مي باشد . با مراجعه به شبكه جهاني اينترنت ( Cupping – Scarification – blood – phlebotomy ) و برخي مجله هاي معتبر پزشكي مي توان به مقالات فراواني راجع به تاثيرات حجامت دست پيدا نمود .

در آلمان دكتر " يوهان آبله " با بيش از 20 سال تجربه تحقيق در خصوص اثرات حجامت ، كتابي با عنوان " حجامت روش درماني آزموده شده " به چاپ رسانده است . در آمريكا ، كانادا ، انگليس ، آلمان ، فنلاند ، نروژ ، آفريقاي جنوبي و بسياري از كشورهاي اروپاي شرقي حجامت به صورت روز افزون و گسترده اي در كلينيكهاي ويژه روبه رشد و انجام مي باشد.

تحقيقات علمي و پايه اي در خصوص حجامت در حال انجام است ، اما تعدادي از بيماريهايي كه تاثير نسبي و يا قطعي حجامت در درمان آنها به صورت تجربي به اثبات رسيده است عبارتند از :

1- جوشهاي صورت و بدن ( آكنه 2- سردردها به خصوص ميگرن 3- ريزش و شوره موي سر4- درد كمر و يا دردهاي سياتيكي5- چربي خون 6- قند خون و ديابت غير وابسته به انسولين nIDDM7- فشار خون 8- ناراحتي ها و عفونتهاي زنان9- دردها و اختلالات دوران قاعدگي -,10واريس و ورم پا11- افسردگي12- اگزما و حساسيت پوستي13- انواع آلرژي14- كك مك و لكه هاي پوستي15- درمان آرتروز 6- درمان لاغري17ترك اعتياد 18- درمان انواع خاصي از نازايي19- بيماريهاي قلبي20- خواب رفتن و خارش دست و پا 21- بيماريهاي رواني22- بهبودحالات بعد از CVA يا سكته مغزي23- غلظت خون24- گُر گرفتگي و دردهاي عضلاني25- كوتاهي قد26- بي اشتهايي27- سينوزيت28- يرقان نوزادان 29-;كيست تخمدان30- مسموميتهاي غذايي و دارويي31- سلوليت32- يبوست33- تصلب شرايين 34- شب اداراي35- اختلالات رفتاري كودكان 36- ضعف سيستم ايمني

ممكن است براي عده اي اين سوال ايجاد شود كه چگونه يك عمل ساده يا چند خارش پوستي مي تواند در درمان اين همه بيماري كه بعضاً از معضلات لاينحل پزشكي هستند موثر باشد ؟ در پاسخ بايد گفت كه خون در متابوليسم بدن نقشي محوري و مركزي دارد و تغديه كننده كل سلولهاي بدن است . آلودگي ‚ غلظت نامطلوب و هرگونه اختلال در خونسازي صحيح ،‌بر بافتهاي بدن و كليه سلولها تاثير نامطلوب خواهد داشت . لذا تصفيه خون از مواد مضر و سموم و رفع انسدادهاي عروقي مي تواند در سلامت تمامي سلولهاي بدن موثر باشد .

از طرف ديگر اكثر عفونتها و بيماريها بر اثر ضعف سيستم ايمني ايجاد مي شود . امروزه تحقيقات علمي در مراكز معتبر تحقيقاتي ، تاثير آسيب بافتي را در فراخوان سلولي به محل و تقويت سيستم ايمني بدن به اثبات رسانده است . (‌حجامت نوعي آسيب بافتي است كه باعث احتقان و التهاب موضع مي شود ) در طب سّنتي حجامت داروي غلبه خون بر بدن است . از علايم غلبه خون مي توان به ايجاد كورك و جوش در سطح بدن ، مورمور شدن و احساس خارش خفيف ، سنگين و كرختي بدن ، سرخي صورت و پوست ، گرگرفتگي ، سردرد و احساس خالي شدن زير پا هنگام راه رفتن ، خواب رفتن اندامها ، خواب زياد و سنگين و ..... اشاره نمود .تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |
سلام دوستان

به دستور متین جان ( متین وبلاگ مشاور جوان  ) وبلاگ من هم به روز شد .

دوستان . جنگی که صهیونیست ها علیه انسان ها از خیلی وقت شروع کردند بسیار نا جوان مردانه هست چون اون ها دست روی چند چیزه مهم که ۲ تاش خیلی مهمه گذاشتن . یکیش طب هست یکی دیگرش هم تغذیه ی خلق الله هست که هر جفتش رو از ریشه و بنیان درآوردنش . ولی از جائی که خدا فرموده که : مکروا و مکرالله والله خیر الماکرین ، بر و بچ ایرانی این علوم ناب الهی ( طب و تغذیه ) رو دارن احیاء میکنن . به امید ظهور حجت حق حضرت ولیعصر (عج) ارواحنا فداه

ادامه مطلب رو با هم مطالعه میکنیم :                                                                                        اساس درمان در طب سنتی واسلامی
در طب سنتی درمان بر اساس اصلاح مزاج است اين امر از طريق داروهای گياهی، روغن مالی،خون گرفتن (به روش حجامت،فصد وزالو )،حجامت گرم وخشک (بادکش گذاری)،قی،نوره(رفع موهای زائد بدن )،تنقيه ماليدن داروبه چشم وريختن در بينی می باشد.
اما در اين ميان در طب سنتی توجه به پاره ای مسائل مهم است.
۱-مسئله زمان ومكان: اين مسئله بر اساس زمان شناسي (cronology)است به طوري كه اطبا وحكماي قديم علاوه بر علمِ نجوم وتقويم نيزمي دانستند.
البته اين مسئله از حكمتي نيز برخوردار است. و آن اينكه به علت جاذبه ماه به زمين كه در طي زمانهاي مختلف،متفاوت است.وضعيت بدن هم تحت اين جاذبه قرار مي گيرد.
يعني همان طور كه اقيانوس ها و درياها تحت تاثير ماه جذر ومد دارند.بدن انسان نيز تحت تاثير اين جاذبه قرار مي گيردو در زمان هاي مختلف در مان نيز تاثيرهاي مختلف دارد.
اين مساله همان طور كه بعدآ اشاره خوا هد شدخصوصا در مورد حجامت:فصد وكلا خون گرفتن مهم است.
بر اين اساس به علت تاثير جاذبه كره ماه بر زمين كه در زمانهايي كه قرص ماه كاملتر است (و باالطبع به زمين نزديكتر است) ،تاثير كره ماه بر بدن انسان نيز بيشتر است.
2-اساس درمان در طبايع ضمن سوق دادن آنهابسوی تعادل در طبایع گرم خصوصا دموی مزاجها كاهش حجم خون خصوصا با حجامت مي باشد .
ودر طبايع سرد گرم كردن بدن با اموري مثل حجامت گرم وخشك (بادكش گذاري و فصد )مي باشد.
3-در طب سنتي بیرون كردن ماده بيماريزا كه يا بلغم است يا سودا يا صفرا يا دم بسيار مهم است از اين رو طب سنتي برعكس طب مدرن كه اغلب به تثبيت وضع موجود (مثل كنترل آسم، فشار خون ،ديابت ، بيماريهاي اتوايمون و...) مي پردازد بيشتر به خروج آن ماده از بدن مي پردازد
لذا ما در طب سنتي صحبت از بلغم زدا سودازدا و صفرازدا و همچنين مواردي مثل منضج ومسهل صحبت مي كنيم . البته ما دم زدا , مسهل دم و منضج دم نداريم .زيرا حجامت نوعي دم زدا است و ما باداروي گياهي براي زدودن دم نمي دهيم مگر براي پيشگيري از تشكيل دم.البته اشاره شود كه منضج يعني پزنده .منضج در مورد بلغم وسودا بيشتر كاربرد دارد زيرا اين دو ماده در اعماق بافتهاي بدن هستند وخروج آنها از بدن ساده نيست .اينها بايد ابتدا پخته شوند يا به عبارتي در بدن روان شده تا از اعماق به سطوح بيايند وبعدا ضمن دادن مسهل يا در موارد شديد با انجام فصد وحجامت از بدن تخليه شوند .
در ضمن تنقيه (خروج اخلاط فاسد از مخرج )،قي(خروج اخلاط فاسد از معده وروده )سعوط (جهت خروج اخلاط فاسد از مجاري تنفسي خصوصا سينوسها وبيني )براين اساس است .تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |
سلام دوستان . میدونم که بازدید کننده این وبلاگ کمه . ولی در آینده جمعیت زیادی اینجا خواهد اومد و من برای آینده مینوسیم که بیان و بخونن چون اون وقت دیگه وقت نوشتن نخواهم داشت . حالا ادامه موضوع :

همانطور كه اشاره شد طب سنتی از زاويه ای ديگربه امراض وبيماريها نگاه می كند .در طب سنتی اساس تشخيص بيماريها براساس طبايع چهارگانه است . ودر حقيقت بيماريها را اختلا ل اين طبايع می دانند .(طبايع دموی( -گرم وتر )-صفراوی( گرم وخشك) -بلغمی (سرد وتر )-سوداوی (سرد وخشك)
به همين ترتيب اساس درمان بر اساس طبايع است . كه با روشهای زير صورت می گيرد
تجويز داروهای گياهی كه طبيعت آنها بر ضد آن ماده است .حجامت وفصد (روشهای خونگيری در مواقعی كه معتقديم تزايد خون از اخلاط فاسدی است كه درمان آنها با ساير روشهای درمانی امكان پذير نيست يا مشكل است .)،حجامت گرم وخشك (يا بادكش گذاری )ماساژ درمانی ،روغن مالی بدن ، نوره (يا همان نظافت سطح بدن از موهای زائد با ماده نظافت )،سعوط (يا ريختن داروی خاص در بينی ) ،كحل (ريختن دارویخاص درون پلك چشم )، قی (برگرداندن اخلاط فاسد در معده )،بخور ،پاشويه وپاره ای روشهای ديگر كه بعدا ارائه خواهد شد .


در اين بين همانطور كه مشاهده می شود روشهای درمانی طب سنتی با بعضی روشهای درمانی طب جديد مشترك می باشد .اما در اينجا بطور مختصر اختلال طبايع چهار گانه را توضيح می دهيم

۱-طبع دموی :اين طبع از اجزا' طبايع گرم است كه دارای دو جزئ گرمی وتری است . كه همان ازدياد خون است . در اين طبع بيماران به طور كلی از احساس گرما شاكی هستند ،به طوريكه تحمل آنها به محيط های گرم كم و محيط های خنك و سرد برای آنها مطلوبتر است .معمولا دارای علائم سنگينی سر خميازه ، دهن دره ،چرت زدن ، كندی حواس ، شيرينی دهان ،و سرخی رنگ بدن وزبان هستند . از لحاظ تيپ جسمی و روانی اينها افراد چاق بذله گو ،شوخ طبع با حوصله ومعاشرتی هستند

۲-طبع صفراوی : (گرم وخشك ) : اين افراد دارای مزاج گرمند (عدم تحمل به گرما ) ولی به علت تزايد صفرا (خون سوخته )رنگ وچهره زرد و بدن لاغر دارند ودر دهان خود طعم تلخی احساس می كنند . معمولا كم اشتها وكم خواب هستند واز حوصله كمتری بر خوردار هستند . به طوريكه تحريك پذير هستند واز كسلی وكاهلی خاصی رنج می برند .احساس عطش و تشنگی دارند .در بعضی جاهای بدن خود احساس سوزش و گرمای موضعی دارند .(كف دست و پا ) و روی بدن آنها جوش ودمل ديده می شود

۳- طبع بلغمی : (سرد وتر ):اين افراد اغلب دارای چهره رنگ پريده بدنی بی حس وچاق هستند.افسرده خو وتنبل هستند واز اين رو واقع گرا هستند واهل ريسك نيستند (بر عكس دموی مزاج ها ) پر خواب و پر اشتها ودارای بدن ورم کرده هستند و به سرما تحمل ندارند .

۴-طبع سوداوی : (سرد وخشك )با علائم لاغری كم اشتهائی ،بدن خشك وتكيده ،يبوست مزاج و دارای تفكرات رويائی واغلب منزوی ودرون گرا هستند.

در قسمتهای آينده به علت مهم بودن اين مبحث توضيحات بيشتری در مورد آن ودرمان كلی آن داده می شود . تا بعد.

تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |

سلام دوستان

اگر بخوایم بترکونیم باید علم کسب کنیم همین . ما میخوایم مافیای صهیونیست که روی همه زندگی ما از جمله درمان و بهداشت و سلامت ما چتر انداخته رو بترکونیم . پس باید عالم باشیم . علامه باشیم .

دست در دست هم بدیم برا ترکوندن ..

امروز مطالبی در مورد داروهای گياهی ارائه ميشود .قبل از آن بايد در مورداصول اوليه طب سنتی خيلی به اختصار بگويم .طب سنتی  درمان را بر اساس طبايع می داند وبر اين اساس درمان باداروهای گياهی بر خلاف درمان با داروهای شيميائی که بر اساس  علامت درمانی(symptom   thrapy) است براساس درمان اصلاح مزاج(سيستميك) است. هرچندداروهای گياهی برای درمان های علامتی هم داريم ولی ما كمتر ميگوييم فلان داروهای گياهی فی المثال برای درد مفاصل است .يا برای زخم معده يا مثلا برای آسم. زيرا طب سنتی بيماری هارا بر اساس اختلال طبايع می داند(ديدكلي)نه ديد جزئي.
اما طبايع.در طب سنتی معتقدند بدن انسان از طبيعت بر گرفته شده است ودرطبيعت ما عناصری داريم كه اين عناصر در بدن انسان طبايع رامی سازند.عناصر طبيعت عبارتند از: آب ؛هوا ؛ آتش و خاك كه چون انسان مواد غذا يی خود را از تركيب اينها می گيرد اين مواد در بدن انسان طبايع گرم و خشك (صفرا) ؛ گرم و تر(دم) ؛ سرد و تر (بلغم )  وسرد و خشك (سو دا) رامی سازند.
بنابراين بر اساس اينكه فرد سرد مزاج يا گرم مزاج باشد يا معتدل درمان وی متفاوت است مثلا سردرد حتی با تشخيص يكسان مثلا سردرد عصبی (tension headege) يا ميگرن در دو فرد متفاوت درمان مختلفی دارد .
اما سوالی كه برای شما خواننده محترم مطرح می شود اين است كه چرا با وجود داروهای شيميايی كه هر روز باپيشرفت های روز افزونی روبرو است ما به سمت داروهای گياهی رفته ايم .جواب اين سوال از جهات زيادی مطرح است كه ساده ترين آن كه مستدل تر نيز  است اين است كه داروهای گياهی از طبيعت بر گرفته اند وانسان نيز از طبيعت .لذا اصلاح اختلال در طبيعت با طبيعت كم عارضه تر ومفيد تر است .در اين مورد چند مثال ارائه می شود .
تيمول يكی از عناصر مهم در درمان سرماخوردگی است اين مواد در شربت های سرماخوردگی موجود است ودر بسياری از داروهای گياهی نيز كم وبيش  وجود دارد  مثلا در آويشن  شيرازی ،شيرين بيان و..تحقيقات نشان داده اند تيمول موجود در آويشن صد برابر قويتر(potency)از تيمول صناعی در مواد شيميايی است . يا بعضی از فلاوونوئيد های موجود در ژل گياه صبر زرد(aloe vera) يا همان زبان مادر شوهر خودمان در درمان سوختگی موثر تر از پماد سيلورسولفاديازين شناخته شده است و مثالهای زيادی كه به تدريج ارائه خواهد شد.
البته در  درمان با داروهای گياهی نكات بسياری وجود دارد كه كم كم ارائه خواهد شد .مثلا در  يك   گياه خواص زيادی گفته شده است مثلا گياه بومادران ضد نفخ اشتها آور شير افزا ضد باكتری و... شايد برای طب كلاسيك اين اظهارات عجيب وتا حدی اغراق آميز باشد در حاليكه بايد گفت اولا در يك گياه اجزای زيادی از جمله ريشه ساقه برگ گل دانه و.... وجود دارد كه هر كدام خواص متنوعی دارد وحتی اثر درمانی در يك جز’ نهفته است مثلا اثر درمانی زنجبيل در ريشه آن است يا نعناع در برگ آن يا گل گاوزبان در گل آن يا هليله زرد در پوسته دانه های آن يا صبر زرد در شيره برگ آن و كاسنی در ساقه آن .و هر كدام دارای موادی زيادی هستند كه اثر درمانی  در پاره ای از عصاره های خاص آن نهفته است .لذا بايد با شناخت از آن مواد ،ماده خاص را تغليظ و از ساير مواد ديگر جدا نمود . اين مطلب را گفتم تا پاره ای از پيچيدگيهای درمان با داروهای گياهی روشن شود.

بعداً نكات جزيی تری از درمان با داروهای گياهی ارائه خواهد شد ...تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |
سلام دوستان

قصد داریم به وسیله طب سنتی تمام بیماری ها رو بترکونیم . دلیل این ترکوندن این هست که اگر فرد سالم نباشه نمیتونه خوب زندگی کنه و به کمالات زندگی که هدف والای هر کسی هست برسه .

پس بیاید دست در دست هم بترکونیم ...

امروز در کنار طب کلاسيک (آنچه در دانشگاه های پزشکی تمام جهان آموزش داده می شود)؛طب آلترناتيو ايجاد شده است. طب سوزنی ؛هموئوپاتی؛هیپنوتراپي؛انرژی درمانی و۰۰۰ از اين مثال ها می باشد .
همه این روشهای درمانی هر چندبه عنوان پروژه های تحقیقاتی قابل بحث هستند ولي پاره اي از آنها به خاطر غرض ورزی های خاص (که بعدا به آن اشاره می شود) در کتابهای مرجع طب كلاسيك قرار نگرفته اند.
طب کلاسيك امروزه در درمان بسياري از بيماري ها عاجز بوده است ودرمان را به صورت درمان علامتی وپوشش علائم بيماری (نه درمان ريشه ای ) قرار داده است . تمام بيماری های شايع را در نظر بگيريد :فرد فشار خونی بايد تا تمام عمر داروی فشار خون مصرف کند واگر روزي داروی خود رامصرف نکند دچار عوارض آن می شود؛ بيمار آسمی بايد هميشه دارويش در جيبش باشد وراه فراری از آن ندارد ؛بيمار ديابتی بايد برای هميشه ياانسولين مصرف کند ياقرص. بيمار دارای افسردگي اساسی (ماژور )بايد هميشه دارو مصرف کند. برای هيچ کدام از بيماريهای پوستی اساسی (پمفيگوس ؛پسوريازيس ؛وتيليگو ...)درمان غير از داروهای پوشش دهنده علامت (کورتون ) وجود ندارد . بيماری های اتوايمون (خودايمنی )مثل روماتيسم مفصلی ؛لوپوس ؛شوگرن و... معضلی برای پزشکی شده اند وداروهای اخير به عنوان سرکوبگر ايمنی جز تحمل عوارض وپوشش مقطعی علائم بيمار راهگشای ديگری نيستند .
اين وسط کمپانی های دارو سازی هر روز با علم کردن يك دارو ؛مدعی هستند که endداروي آن بيماري را يافته اند وآن داروي جديدرا با قيمت گزاف روانه بازار مي نمايند.
در اين ميان طب سنتي ايران وطب اسلامي با استفاده از روشهاي ساده وبي خطري چون داروهاي گياهي ؛حجامت فصد ؛زالو درماني و... بسياري از بيماريهاي اساسي را درمان نمايد يا حداقل به ميزان زيادي تخفيف نمايد .كتاب قانون ابن سينا هنوز هم در مورد طب پاسخگوي دنياي علم است وهنوز زواياي علم اين نابغه شرق كاملا شناخته نشده است .تاريخ : | | نویسنده : حکیم مهربان |